Dlaczego nie mogę znaleźć pracy? Najczęstsze błędy w CV

Data dodania: 24.11.2016


Poszukując pracy, codziennie wysyła się kilka, kilkanaście lub wręcz kilkadziesiąt CV. Często jednak odpowiedzi przychodzi tylko kilka – albo nie ma ich w ogóle. Jakie są najczęstsze błędy podczas aplikowania na oferty pracy?

Doświadczeni rekruterzy zmęczeni są notorycznymi błędami w życiorysie, z których kandydaci nie zdają sobie sprawy. Aby aplikacja była skuteczna, przede wszystkim należy zadbać o jej stronę techniczną. Jeśli CV zostało wysłane w nieodpowiednim formacie, pracodawca nawet nie ma szans otworzyć pliku. Co za tym idzie – nie oceni aplikującego ani nie ma do niego kontaktu. Kolejnym błędem jest chaotyczny układ CV. Rekruterzy otrzymujący setki aplikacji dziennie, nie mogą tracić czasu na szczegółowe analizy każdego z nich. Jeśli najważniejsze informacje nie zostaną umieszczone jasno i przejrzyście, najprawdopodobniej pozostaną niezauważone. Należy również zadbać o wyraźne i profesjonalne zdjęcie – takie życiorysy mają o wiele większe szanse zapamiętania przez pracodawcę.

Sama treść CV jest tak samo ważna, jak strona techniczna. Nawet jeśli aplikacja dotyczy oferty pracy w IT, obecność błędów gramatycznych i ortograficznych będzie odpychająca. Życiorys powinien zostać przygotowany starannie. Błędem nie do przyjęcia będzie umieszczenie kłamstw w CV – od razu zostaną wychwycone na rozmowie rekrutacyjnej lub podczas pierwszych dni pracy, dlatego nie warto za wszelką cenę próbować podbudowywać swój wizerunek. Trudno również zdobyć pracę, gdy w kategorii: „umiejętności” zostaną umieszczone popularne frazesy. Komunikatywność, umiejętność pracy w grupie i odporność na stres już na nikim nie zrobią wrażenia. Wrogiem podczas poszukiwania pracy będą także luki w CV. Miesiące spędzone bezproduktywnie mogą negatywnie wpłynąć na postrzeganie kandydata. Warto w tym miejscu opisać jak spędzało się czas – na opiece nad dzieckiem, pisaniu pracy magisterskiej, rozkręcaniu własnego biznesu. Takie odpowiedzi z pewnością będą bardziej interesujące. Należy również zadbać o swój profesjonalny wizerunek. Aplikowanie na oferty pracy będzie bardziej skuteczne, gdy podany mail będzie brzmiał bardziej oficjalnie. Również należy sprawdzić treści publikowane na portalach społecznościowych i udostępniane publicznie – potencjalny pracodawca ma do nich dostęp i z chęcią sprawdzi, jak prywatnie zachowuje się jego kandydat.

Aby uzyskać CV doskonałe pod względem technicznym, można skorzystać z kreatora CV, które bezpłatnie udostępniają portale z ogłoszeniami o pracę. Internet jest również pełen dotyczących konkretnych branży. Przeszukiwanie ofert pracy jest żmudne, niekiedy dołujące, jednak nie należy się poddawać. Jeśli dotychczas odpowiedzi jest niewiele, należy przeorganizować swoje CV lub napisać je od nowa, uwzględniając wszystkie najczęstsze błędy popełniane podczas poszukiwania pracy.