Praca zdalna – raj czy pułapka?

Data dodania: 24.11.2016


 

Praca w biurze czy praca w domu? To pytanie, które dotyczy wielu zawodów, które dają możliwość zarabiania zdalnie. Która forma jest lepsza? Jakich ofert pracy szukać? Czy warto namawiać szefa na zmiany?

Poszukując ogłoszeń pracy o charakterze zdalnym, trzeba realnie ocenić wady i zalety takiego rozwiązania. Pozytywne cechy są bardzo atrakcyjne, z drugiej strony wymagają dużego samozaparcia. Przede wszystkim pracując w domu, jest się panem własnego czasu. Nie marnuje się go na dojazd do biura i stanie w korkach, nie trzeba trzymać się ścisłego grafiku. Pracuje się rano, po południu lub w nocy – według osobistych preferencji. W międzyczasie można zrobić domowy obiad i nie stołować się na mieście. Jednocześnie wybierając taką ofertę pracy, łatwo zastawić pułapkę na siebie samego. Bez odpowiedniej samodyscypliny praca może się rozciągać, poskutkuje zupełnym brakiem wolnego czasu. Długie przerwy, rozpraszanie się, brak motywującego towarzystwa – to wrogowie, z którym przyjdzie się zmierzyć pracującym w domu.

Codzienne przyjeżdżanie do biura jest uciążliwe, ale ma też wiele zalet. To najlepsze rozwiązanie dla osób mające problemy z samoorganizacją. Określone godziny pracy, konkretny czas przerw, własne stanowisko – dzięki temu łatwiej jest wykonać szybko wszystkie obowiązki i udać się do domu, nie myśląc o biurze aż do następnego dnia. Dodatkowym atutem jest obecność koleżanek i kolegów, z którymi można porozmawiać przy kawie, poradzić się w razie problemu, skonsultować najlepsze rozwiązania. Jest to również doskonały czynnik motywacyjny – człowiek czuje się nieswojo, gdy miga się od pracy w towarzystwie.

Jakich ofert pracy szukać? W przypadku introwertyków, którzy cenią sobie spokój, indywidualizm i ekonomiczność, najlepiej będzie przeglądać ogłoszenia pracy zdalnej. Dodatkowym atutem takiej formy jest możliwość poświęcenia większej ilości czasu rodzinie. Można przerwać pracę i odebrać dzieci ze szkoły, zrobić obiad czy zakupy. Osoby towarzyskie, mające problem z samodyscypliną, najlepiej odnajdą się w pracy ze stałą siedzibą. Z zależności od pracodawcy, można spróbować pójść na pewien kompromis. Jeśli zawód na to pozwala, niektórzy szefowie zezwalają na podzielenie obowiązków pomiędzy dom i biuro. Kilka dni w miesiącu lub w szczególnych przypadkach (np. choroby) pracownik ma możliwość pracować zdalnie.

Oferty pracy zdalnej to kuszące propozycje. Mniej stresu i zmartwień – ale czy dla każdego? Przed podjęciem takiego zatrudnienia należy określić swoje priorytety i oczekiwania wobec życia zawodowego. Czasem może się okazać, że takie pozornie wygodne rozwiązanie będzie najgorszą zasadzką, jaką można było sobie zgotować.