Jak zwiększyć swoje szanse na rynku pracy?

Data dodania: 24.11.2016


Na forach internetowych można znaleźć wiele negatywnych opinii o obecnych pracodawcach. Młodzi ludzie narzekają, że oferty pracy są kierowane do osób z niemożliwym do uzyskania w ich wieku doświadczeniem. Co zrobić, by w CV rubryka kwalifikacji zwiększyła swoją objętość?

W Polsce jest ogromna liczba ludzi, którzy posiadają stałe zatrudnienie i godziwe zarobki, ale nie czują spełnienia zawodowego. Z ciekawości przeglądają oferty pracy w branżach, które ich interesują, ale nie mają dość odwagi, by zaaplikować. Nie wiedzą, jak dokładnie wygląda taka praca, nie posiadają odpowiedniego doświadczenia. Często jest tak, że aktualne zobowiązania lub zawód nie pozwalają na podjęcie dodatkowych zajęć związanych ze szkoleniem w wymarzonej dziedzinie. To oznacza, że docelowe ogłoszenia pracy są wciąż niedostępne. Co można zrobić w takiej sytuacji?

Doskonałym pomysłem jest zapisanie się na kursy internetowe. W sieci można znaleźć różne platformy e-learningowe, które przekazują rzetelną wiedzę. Jeśli taki kurs zakończony jest egzaminem i certyfikatem, będzie mocnym punktem w CV, który zwiększy szanse na uzyskanie odpowiedzi z ogłoszenia pracy. Jednak kurs kursowi nierówny – należy szukać tych renomowanych i polecanych przez innych ludzi. Taka forma kształcenia kosztuje niemałe pieniądze, dlatego lepiej najpierw się zorientować, czy nie jest to podpucha. Ogromnym plusem kursów internetowych jest czas. Uczestnik dostaje zestaw filmów i materiałów szkoleniowych, sam wybierając porę dnia i ilość godzin, jakie poświęci na naukę. Uczestnictwo w takim kursie, dodatkowo zwieńczonym certyfikatem, na pewno zwiększy atrakcyjność CV i pomoże w szukaniu pracy.

Podobną formą e-learningu są seminaria internetowe, zwane niekiedy webinarami. W tym wypadku jednak nauka odbywa się na żywo, dlatego godziny „lekcji” trzeba dostosować do swoich aktualnych zajęć. Plusem tego rozwiązania jest pełna interaktywność – nauczycielowi można zadawać pytania i dowiedzieć się więcej szczegółów, niż w przypadku kursu z gotowymi filmikami. Można znaleźć seminaria płatne i bezpłatne. Największa oferta dostępna jest w języku angielskim. Z jednej strony bariera językowa może okazać się trudna do przekroczenia, a z drugiej może pomóc podszkolić angielski, a to również bardzo ważny element w CV. Uczestnictwo w takim seminarium podwyższy kwalifikacje kandydata aplikującego na oferty pracy i spowoduje większe zainteresowanie ze strony pracodawców.

Pomysłów na doszkalanie się jest dużo – opisane wyżej kursy i seminaria, można również prowadzić swojego bloga w tematyce docelowej branży, uczęszczać na zajęcia wieczorowe i do szkół policealnych. Będą to mocne punkty w CV, które może nie stanowią zawodowego doświadczenia, ale reprezentują chęć rozwoju i pasję kandydata. Aby stworzyć życiorys, który spodoba się pracodawcy, można skorzystać z kreatorów CV dostępnych na portalach z ogłoszeniami o pracę. Dzięki nim dokument będzie czytelny i atrakcyjny graficznie, co na pewno nie umknie uwadze osoby rekrutującej.