Praca dla nieletnich

Data dodania: 24.11.2016


„Szukam pracy, jestem nieletni. Jakiego zajęcia mogę się podjąć?” – takie pytanie można często spotkać na forach internetowych dotyczących pracy. Młodzi ludzie chcą dorobić do kieszonkowego lub zarobić w wakacje na wyjazd, ale często nie wiedzą, jak się do tego zabrać ani jakie wymagania trzeba spełniać. Poniżej przedstawiamy kilka podpowiedzi.

Osoby nieletnie mogące samodzielnie podejmować pracę, to są tzw. młodociani. Aby legalnie pracować, muszą ukończyć co najmniej gimnazjum, a wymagany wiek to 15-18 lat. Obowiązują ich odrębne zasady. Dziennie czas pracy dla piętnastolatka nie może przekraczać 6 godzin, natomiast dla szesnastolatka to normalne 8 godzin. Istnieje zakaz pracowania w nocy i w nadgodzinach. Czasami pracodawcy wymagają zgody rodzica i oświadczenia lekarskiego, że osoba jest zdatna do podjęcia pracy, jednak nie jest to regułą. By uniknąć formalności, nieletni często podejmują się zajęcia na czarno. Takie wyjście jednak, w przypadku nieuczciwego szefa, może poskutkować brakiem wynagrodzenia lub jego zaniżeniem.

Jakie oferty pracy czekają na młodocianych? Najbardziej popularnym zajęciem jest roznoszenie ulotek. To zajęcie można wykonywać na ruchliwej ulicy, ale także roznosić je po domach, umieszczać w skrzynkach pocztowych lub za wycieraczkami samochodów. To łatwa praca, lecz dosyć nużąca, szczególnie podczas zimnych dni. Płaca jest dość niska, przeważnie waha się w granicach 6-7 zł na godzinę.

Atrakcyjna dziewczyna może poszukiwać oferty pracy w charakterze hostessy. Według prawa jest to możliwe już od 16 roku życia. Stawki godzinowe wyglądają podobnie jak w przypadku roznoszenia ulotek. Praca nie jest skomplikowana, ale za to męcząca – kilka godzin stania i uśmiechania się może doprowadzić do bólu mięśni albo kręgosłupa.

McDonald’s oferuje legalne zatrudnienie osobom między 16 a 18 rokiem życia – to ewenement pośród wielkich korporacji. Obowiązki osób młodocianych są lżejsze niż reszty pracowników. Ogólnie oferty pracy w gastronomii (np. w charakterze pomocy kuchennej) są dość często spotykane.

Możliwości pracy jest wiele, jednak pracodawcy często zakładają, że osoby młodociane są jeszcze nieodpowiedzialne i niesumienne. Gdy po kilku dniach okaże się, że zajęcie im się nie podoba, są w stanie z dnia na dzień po prostu się zwolnić. Dlatego trudno znaleźć uczciwe oferty pracy, będąc osobą młodocianą. Najbardziej bezpiecznym i nieskomplikowanym sposobem zarobienia pieniędzy jest praca nieoficjalna – np. jako opiekunka do dziecka u znajomej lub pomoc sąsiadce w zakupach.