Szukam pracy bez doświadczenia. Co napisać w CV?

Data dodania: 24.11.2016


Młodzi ludzie rozpoczynający swoją przygodę z poszukiwaniem pracy, często mają problem z przygotowaniem odpowiedniego CV. Brak doświadczenia powoduje, że nie czują się kompetentni do rywalizacji z tymi, którzy mają więcej do zaoferowania swojemu pracodawcy. Jednak nikt nie posiada wymaganych kompetencji od urodzenia – każdy kiedyś zaczynał. Codziennie w Internecie pojawiają się dziesiątki ogłoszeń pracy, a w przypadku wielu z nich doświadczenie nie jest wymagane. Jak przygotować CV, by przedstawić się rekruterom od najlepszej strony?

Podstawy CV

Dobrze przygotowane CV powinno być estetyczne i konkretne. Podstawą jest czytelność: jednolita czcionka, stonowana szata graficzna, konsekwentny format dat. Dobrym ruchem jest umieszczenie swojego zdjęcia. Adres e-mail powinien brzmieć poważnie, wszelkie formy „aneczka.śmieszka@buziaczek.pl” nie wchodzą w grę. CV powinno zawierać podstawowe dane osobowe, informacje o wykształceniu, doświadczeniu i posiadanych umiejętnościach. Na tym ostatnim aspekcie powinny skupić się młode osoby szukające pracy. Częstą pokusą w tym przypadku jest koloryzowanie swoich kompetencji. To najgorsze posunięcie, na jakie można się zdobyć. Kłamstwo szybko wyjdzie na jaw w procesie rekrutacyjnym, lub, co gorsza, po podpisaniu umowy. Istnieją inne, uczciwe sposoby, by oferty pracy nie omijały młodych ludzi z daleka.

Skąd wydobyć doświadczenie

Osoby, które szukają pracy, a nie posiadają doświadczenia, mogą uciec się do paru trików. Należy przypomnieć sobie wszystkie wolontariaty, kursy i akcje, w których brało się udział – to wszystko jak najbardziej zalicza się do doświadczenia. Aby lepiej przedstawić swoje umiejętności, przy każdym punkcje można wyszczególnić, jakie konkretnie kompetencje udało się pozyskać. Języki obce to również duży atut. Angielski obecnie nie zrobi na nikim wrażenia, ale w przypadku znajomości innego języka, choćby na podstawowym poziomie, może zwrócić uwagę potencjalnego pracodawcy. Dodatkowo można wyszczególnić swoje osiągnięcia w dziedzinie zarządzania ludźmi – np. podczas pracy w kole naukowym, organizacji wyjazdów czy nawet funkcjonowania we wspólnocie. Sukcesy związane z pasjami także warto wymienić. To pokaże, że człowiek dba o samorozwój.

Poszukiwani: bez doświadczenia

Przeglądając oferty pracy można szybko zauważyć, że wiele z nich kierowanych jest do ludzi bez doświadczenia. Przeważnie są to staże, na których można niewiele zarobić, za to zdobyć cenne umiejętności. To kompromis, który jest dobry na obu stron – firma szkoli nowego pracownika, który po jakimś czasie zacznie przynosić konkretne zyski. Natomiast stażysta po paru miesiącach może liczyć na stałe zatrudnienie i podwyżkę. Jeśli to się nie uda, to ma przynajmniej konkretny wpis do swojego CV i może przeglądać ogłoszenia pracy lepiej płatnej.

Będąc młodą osobą bez doświadczenia, nie należy wpadać w panikę przy poszukiwaniu pierwszej pracy. Istnieje wiele możliwości, by podkreślić dotychczas zdobyte umiejętności i sukcesy. Jest również wielu pracodawców, którzy kierują swoje oferty pracy do nowicjuszy. Wiedzą, że inwestycja w ludzi początkujących jest bardzo opłacalna, co generuje większe szanse dla świeżo upieczonych absolwentów.